Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Výživa

Přirozená pozice při krmení

Během  posledních pár dní jsem si všimla, že toto téma působí poměrně velkou kontroverzi na sociálních médiích.... síť na seno ano, nebo ne? Vysoko? Nízko? Tak jsem si říkala, že bych se mohla pokusit (!) toto téma trochu osvětlit. 

V přírodě koně spásají trávu s hlavou u země zhruba 80 % času spásání a zbylých 20 % tráví hledáním potravy s hlavou zhruba ve výšce karpálního kloubu ("přední koleno"). Teoreticky mají pro toto hned několik důvodů, a tím pádem také několik důvodů PROTI krmení neustále v jedné pozici... 

Pasení s hlavou u země: 

  • Dobré pro: Průchodnost dýchacího ústrojí. 
  • Ne už tak dobré pro: Dominantní přední končetinu, tedy pro jednu z předních končetin, která je častěji nakročena vpřed a nese tedy více než druhá přední noha, čímž může potenciálně způsobovat vznik nerovnoměrného vývinu kopyt předních končetin. 
  • Mýtus: Zapojování hřbetu! Hlava se dostává do správné pozice, když dochází k zapojení (zvednutí) hřbetu, NE NAOPAK! Takže pouhé pasení s hlavou u země nezvedá/nezapojuje hřbet, ani nepomáhá k nasvalování horní linie koně! 

Hledání potravy v úrovni karpálu: 

  • Dobré pro: Umožnění pohybu čelisti v různých směrech a širokém rozsahu pohyblivosti! Toto je velice důležité pro správné obrušování zubů (samozřejmě spolu s "materiálem", který je konzumován). 
  • Ne už tak dobré pro: Průchodnost dýchacího ústrojí. 
  • Mýtus: Hledání potravy s hlavou nahoře způsobuje kissing spines. NE! Zdravý hřbet je takový, který je schopen se natáhnout, protáhnout a pohnout kterýmkoliv směrem. Koně potřebují mít podmínky k tomu, aby posilovali svaly v každé rovině a každém směru pohybu! Zamezování určitým pohybům toto neumožňuje! 

Sítě na seno: 

  • Dobré pro: Pomalé krmení, možnost krmit v různých výškách. 
  • Ne už tak dobré pro: Jsou spojovány se vznikem tenze v oblasti krčních obratlů a nadměrným obrušováním zubů (toto se odvíjí od rozměru ok a doby, po kterou je kůň ze sítě krmen). 

Máme-li vše výše zmíněné na mysli, to co uděláte se svým koněm by mělo vycházet z obyčejného selského rozumu. 

Jsou-li koně na pastvě 24/7 s přístupem ke stromoví a křoví – PERFEKTNÍ! 

Jsou-li koně na pastvě 24/7 v oplocené ohradě, kde nemají co zkoumat – vytvořte něco! Dejte sítě se senem výš, zasaďte nějaké křoviny, buďte kreativní! 

Jsou-li v boxu po jakkoliv dlouhou dobu, možná je vhodné mít dvě místa s krmením, a to v různých výškách, aby si váš kůň mohl "vybrat". 

Můžete také dát krmení do více různých výšek a na více míst, čímž vašemu koni umožníte pohybovat se ve větším rozsahu a v různých směrech. 

Nejde o to očerňovat kterýkoliv ze způsobů krmení vašich koní. Jde o vytváření a obohacování jejich životního prostoru, který jim umožní fungovat co možná nejpřirozeněji, obzvlášť proto, že to, co s nimi děláme, přirozené není! 
Komentáře

Přidat komentář