Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Zdraví

Rozpoznání bolesti hřbetu u koní

Bolestivý hřbet je velmi častým problémem u jezdeckých koní, ale bohužel bývá jezdci často opomíjen. Moc tomuto ani nenapomáhá fakt, že koně se přirozeně snaží bolest maskovat, a tak často „oklamou“ své majitele, kteří si pak myslí, že je vše v pořádku. O to důležitější tedy je, aby byli majitele pozorní a naučili se rozpoznat problémy s bolestí hřbetu ještě předtím, než se stane vážnou.

Hřbet koně představuje most mezi hnací sílou zadních nohou a podpůrnou rolí, kterou hrají přední končetiny, a to je důvod proč je naprosto kritické jej udržet maximálně zdravý. Bez zdravého hřbetu se kůň nemůže správně (zdravě) pohybovat. „Pracující“ bolestivý hřbet je recept pro rozvoj chronického kulhání a jiných problémů.

Příznaky bolesti hřbetu mohou být poměrně nespecifické a liší se kůň od koně, ale pokud váš kůň vykazuje některý ze symptomů, které můžete nalézt níže, pak je načase pozvat si odborníka, který vašeho koně zkontroluje.

Možné příznaky bolestivých zad:

- snížená výkonnost – ztuhlý pohyb, odmítání skoků, odmítání shromáždění, či provádění určitých cviků

- „problémové“ chování – vyhazování, stavění se na zadní, excesivní švihání ocasem při jízdě

- projevy diskomfortu při sedlání/uždění

- citlivost na dotek/pohmat na hřbetu, uhýbání před hřebelcováním/čištěním dané oblasti

- atrofování zádových svalů

Rutinní kontroly hřbetu

Pro nás, jakožto odpovědné majitele koní, je cílem rozeznat a identifikovat jakýkoliv možný problém, který by kůň mohl mít. Nejlepším způsobem, jak tohoto docílit je zjistit, co je pro našeho koně normální. Zkuste si před sedláním zavést tuto rutinu: přejeďte svými prsty podél koňských svalů, obzvláště pak podél zádových svalů. Uvědomte si jaké jsou na dotek, jaký je to pocit. Jsou měkké, připadají vám pružné a silné? Akceptuje váš kůň dotek bez protestů? Zdají se vám svaly ztuhlé a nepruží? Klopí váš kůň při doteku uši nebo se snaží vyhnout vašemu doteku? Dlouhý zádový sval by měl být podobný jako náš stehenní sval – měkký a pružný/poddajný. U některých koní je normální mírně zvýšený svalový tonus, což je důvodem, proč musíme zjistit co je u našeho koně normální. Pokud se toto naučíme, budeme schopni rozpoznat a řešit problémy předtím, než se stanou vážnými.

Ačkoliv je bolestivý hřbet velmi běžným jevem, můžeme přinejmenším učinit opatření, které nám pomohou se tomuto stavu vyhnout, či jej alespoň minimalizovat.

Mých TOP 5 rad pro udržování hřbetu vašeho koně zdravého:

1. Nezanedbávejte zahřátí před prací a vychladnutí po práci. Zahřátí svalů před jejich zatížením, značně zvyšuje šanci, že zůstanou zdravé.

2. Ujistěte se, že vaše sedlo sedí a že jej pravidelně kontrolujete. Nevhodně zvolené/napasované sedlo je jedna z hlavních příčin vzniku bolestivých zad.

3. Umožněte svému koni trávit co nejvíce času venku (výběh/pastva/padock). Volný pohyb je nezbytně nutný pro udržení vašeho atleta zdravého.

4. Naučte se jak s koněm dělat jednoduché protahovací cviky – například „protažení za mrkví“ (carrot stretches). Tyto jsou poměrně jednoduché a koně je mají obvykle rádi.

5. Dbejte na různorodost vaší práce, ale vždy se ujistěte, že se váš kůň pohybuje v rovnováze. Různorodost je kořením života a s tělem to může dělat divy. Jděte na vyjížďku, čas od času si skočte nějaký křížek/přírodní skok, choďte do kopce i z kopce, používejte kavalety… možností je spousta.
Komentáře

Přidat komentář