Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Zdraví

Kissing spines - diagnóza nebo symptom? (část první)

Toto je první díl série týkající se kissing spines.

V dnešní době je téměř každý majitel koně obeznámen s fenoménem, kterým je přetížení hřbetních trnových výběžků (ORDSP = Overriding Dorsal Spinous Processes), také známé jako „kissing spines“. Tato diagnóza znamená, že trnové výběžky, tedy kosterní výběžky obratlů, jsou příliš blízko u sebe, až se vzájemně dotýkají. Toto způsobuje kosterní abnormality, jakými jsou například osteskleróza (Osteosclerosis) nebo rozpad kostí (bone dissolution).

Ale jedná se o diagnózu? Nebo o symptom?

Rozdíl mezi symptomem a diagnózou: Máte-li chřipku, pak chřipka je diagnóza a kašel, horečka a bolest svalů jsou symptomy (příznaky).

Kissing spines se vzácně, pokud vůbec, vyskytuje samostatně. Vyšetřuji-li koně s KS, nacházím často různé problémy s povázkou. Povázka je struktura pojivových tkání, tenká jako mikrotenový sáček, která spojuje či odděluje svaly a vnitřní orgány. Dlouho se předpokládalo, že tyto struktury nejsou důležité, protože jsou tenké a vypadají, že toho moc nedělají. Zdání však klame, protože povázka je neuvěřitelně důležitá. Propojuje celé tělo. Vlastně tělo je takový „kokon“ tvořený povázkou a svaly a orgány jsou vetkány do struktur povázky, která tvoří určité dráhy. Povázka dává tělu tvar, zajišťuje, že se svaly mohou jeden po druhém pohybovat a klouzat, zajišťuje management tělesných tekutin, reaguje na hormonální změny, může se stahovat a natahovat a zároveň je protkána nervy. Tím pádem je povázka velice citlivá a může způsobovat silnou bolest.

Dalším problémem spojeným s povázkou je problém s křížo-kyčelním kloubem a dolní částí krku koně. Toto může způsobit zanícení kloubů (přeplnění) nebo osteoartrózu.

Dle mého názoru není KS diagnóza, ale symptom. Symptom, který jde ruku v ruce s dalšími, jako jsou problémy v křížo-kyčelním kloubu a krku. Příčinou těchto problémů je omezení, či blokace povázky. Příčin tohoto stavu může být mnoho, ale nejdůležitější je způsob tréninku a držení těla, které je od koně během tréninku vyžadováno.

Stres, trauma a výživa hrají důležitou roli a často jde o kombinaci těchto faktorů.

Když vyšetřuji koně a sděluji majiteli, co jsem zjistila… celý příběh o ztuhlé povázce, jaké důsledky to má na postoj končetin, linii hřbetu a funkci páteře, pánve a kloubů…. obvykle dostávám otázku… ALE CO VLASTNĚ MÉMU KONI JE?

Na to mohu odpovědět jen opakováním celého příběhu, protože pro tohle neexistuje název… 

Zjistila jsem, že majitelé koní chtějí název, protože pak se jedná o opravdovou diagnózu! Takže tady to je: Fascial Restriction and Overload Syndrome, tedy FROS (přeloženo jako Syndrom Omezení a Přetížení Povázky, či častěji používané „Syndrom horní linie“).

Syndrom horní linie je diagnóza, kde kissing spines je jedním z příznaků. Chcete-li, aby váš kůň netrpěl kissing spines, pak musíte vyřešit problémy povázky. Pokud je nevyřešíte a budete se pouze zabývat léčbou kissing spines, zřídkakdy dojdete k vyřešení problému.

Je to úplně stejné jako s chřipkou. Také se nesnažíte vyléčit chřipku sirupem proti kašli…

Ve velké většině případů, u kterých se vyskytuje symptom kissing spines, je velká šance na zotavení!!! Chce to čas, snahu, hodně úsilí a úplně jiný pohled na celou situaci. Také je zapotřebí vůle majitele ke změně způsobu tréninku koně tak, aby biomechanicky a psychologicky vyhovoval koni a aby mu pomáhal stát se silnějším a zdravějším. 

Podívejte se na obrázky níže. Co na nich vidíte? Můžete psát do komentářů nebo si to jen někam poznamenat. Konkrétní rozbor těchto forografií bude součástí příštího článku.

Obr. 1

Obr. 2
Komentáře

Přidat komentář