Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Zdokonalování matky přírody

Straightness training je o zdokonalování matky přírody. Tento princip práce s koněm nepracuje proti přírodě a přirozenému chování a potřebám koně. Straightness training je o snaze pomoci koni stát se tou nejlepší  verzí  sebe sama.

Umělé pohyby ve straightness trainingu jsou odvozeny od pohybů koňskému tělu přirozených a jsou určeny ke zdokonalování.


Například: Hřebec, který se setkává s dalším koněm, vypadá nádherně. Když se setká s cizím koněm nebo vidí svůj odraz v zrcadle, hřebec se přirozeně rozruší a jeho tělo se připraví k akci.

Zvedne hlavu, vyklene hřbet, podsadí zadní nohy. Toto všechno mu usnadní dělat rychlé a nečekané změny směru. V tomto "přirozeném" shromáždění jsou zadní nohy koně ohnuté, přední nohy a krk jsou zvednuté – odlehčené.... a toto je přesně to, o co se snažíme během straightness trainingu.Pomocí straightness trainingu se kůň naučí, jak se shromáždit, je-li to po něm požadováno člověkem.

Nechte to přijít přirozeně, nesnažte se tohoto docílit mechanicky

Trénování koně je jako modelování sochy. Je to jako tvoření sochy Davida - mramorové sochy svalnatého biblického hrdiny Davida - která je mistrovským dílem renesančního sochařství, vytvořena mezi roky 1501 a 1504 italským sochařem, malířem, básníkem a "inženýrem" Michelangelem.

Příběh pokračuje tím, že se lidé ptali Michelangela, jak dokázal vytvořit takové dílo a on odpověděl asi toto:

"Já jsem ji nevytvořil, socha už byla v bloku mramoru, já jen musel odstranit nadbytečné kusy, aby ona mohla vyjít na povrch."


Tato metafora se dá velmi dobře použít i pro trénování koní, protože je stejně tak zapotřebí nevytvářet věci "mechanicky" našimi nástroji a technikami, ale dovolit koni rozvíjet jeho kvality "organicky".

Nikdy bychom neměli tlačit koně do určitého cviku, neboť by to mohlo vytvářet zbytečné napětí.  Účel cviků je přesný opak – pomoci koni stát se ohebným, mobilním, hbitým a silným.

Pamatujte, že kůň není stvořen pro cviky, cviky jsou stvořeny pro koně. Koně byste tedy neměli "modelovat" podle cviku, ale cvik podle koně.


Všechny ST cviky a cvičení jsou odvozeny z přirozených pohybů, které jsou určeny ke zdokonalování díla matky přírody.

ST nikdy nepracuje proti koňské přirozenosti, vždy pomáhá koni být připraven na jeho úkol – nést jezdce, tak aby u toho byl zdravý a šťastný do vysokého věku.

Pamatujte – nesnažte se koně tvořit mechanicky, pomocí nástrojů, udělátek a technik.

Pamatujte, že všechno je již na místě, my jen pomáháme koni v jeho rozletu – organicky a postupně.
Komentáře

Přidat komentář