Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Trénink a uvolnění

Nedávno se mne můj klient zeptal na to, co si myslím o uvolnění koní, přesněji zda je možné koně naučit opravdovému uvolnění nebo zda to musí přijít z vůle koně.

Má odpověď byla rychlá a velmi jednoznačná: Myslím, že znaky uvolnění mohou být u koně naučené, ale skutečné uvolnění, které umožňuje koni využívat lépe celé své tělo, je možné pouze když kůň věřím svému trenérovi a cítí se v bezpečí v daném prostředí“.

Ano, můžete svého koně naučit, vyklenout hlavu ve směru dopředu dolů nežli ji nosit vysoce vztyčenou a také můžete svého koně naučit se rozeběhnout, když uděláte hlasitý zvuk za jeho zádí. Ale podívejte se blíže na jeho oči, je jejich pohled, měkký“? Mrká kůň jemně? Jsou jeho oči nevýrazné, přivřené či rezignované nebo široce rozevřené a ostražité. Nyní, se zaměřte na jakékoliv drobné pohyby hlavy a krku, které kůň dělá. Opravdu uvolněný kůň bude svým krkem a hlavou pohybovat velmi jemně a uváženě nebo bude velmi klidný. Kůň, který je v tenzi / napětí bude svou hlavou hýbat často v pravidelných sériích pohybů, rychle bude měnit polohu hlavy z jedné pozice do druhé. Takový kůň bude setrvávat v každé pozici a během toho bude hledat ve svém okolí jakékoliv známky možného nebezpečí. Podívejte se na rychlost, jakou se Váš kůň olizuje a jak přežvykuje. Dělá tento pohyb pomalu a jemně nebo velmi rychle a přehnaně? Jaký je jeho dech? Dýchá jemně? Nebo dech zadržuje??!

Existuje mnoho signálů, které u koní naznačují uvolnění, ale tyto signály samy o sobě nestačí (a někdy mohou být zavádějící). Signály musí být vždy spojené s klidným dýcháním a plynulým pohybem, se schopností koně vytáhnout krk a hlavu do pozice dopředu do jemného kontaktu s otěží jezdce. A zároveň by měl ocas koně přirozeně následovat jemné pohyby páteře.

V Británii máme mnoho týdnů, při kterých prší a jsou bouřky. Včerejšek nebyl výjimkou, když jsem včera pracoval s jednou z mých klisen na lonži, během přestávky mezi vichřicemi se silnými větry a občasným krupobitím. Přemýšlel jsem o tom, jak moc se klisna změnila. Dříve klisna patřila mezi koně, který by vybouchl i při zdánlivě nevýznamném podnětu. Byla koněm, který setrvával napjatý ve svém těle po celou dobu lekce. Postupně se ale stala koněm, s kterým je práce potěšením. V ten okamžik jsem si připomněl rozhovor, který jsem měl s mým klientem začátkem tohoto týdne:

,, Skutečné uvolnění, může vzejít pouze z toho, když se kůň cítí v daném prostředí bezpečně, věří svému trenérovi a cítí se ve svém těle dobře“.

Nyní Vám popíšu minulost této klisny. Od přírody je velmi ostrá a citlivá, zejména na hluk. Pro získání stálé pozornosti byla dříve klisna trénována s řetízkovým udidlem a průvlečkami. Což bohužel způsobilo pouze větší napětí v jejím těle, které může být v některých oblastech stále vidět i dnes.

Včera naslouchala mým pokynům a zůstávala klidná a vnímající i přes vítr, který tlumil můj hlas. Pracovala v klidu a s lehkostí 99% z lekce, přesto že během lekce spadla jedna skoková překážka na zem, nebo když jsem ji požádal o větší aktivitu či náročnější cvik. To je pro mne velmi dobrým znamením a dle mého názoru, přesně toto jsou signály a znaky skutečného uvolnění koně. Její svaly byly měkké, pohybovala se ladně a její mysl byla soustředěná na práci se mnou. Chovala se přesně tak, jak jsem ji požádal. Ne proto, že by se mne bála, ale proto že necítila potřebu se chovat jiným způsobem.

Nyní je klisna ježděna pod sedlem s jednou lomeným udidlem a cítí se sebejistě a příjemně natolik, že dokáže vyklenout krk dopředu a najít kontakt s rukou jezdce ve všech 3 chodech. Stále má stejnou povahu, ale její projevy a chování jsou stokrát civilizovanější. 

Podle mého názoru, osobnost koně je tím, čím je. Někteří koně jsou více citliví než jiní. A je na nás, abychom jim pomohli stát se vyrovnanější verzí sebe samých, jak po fyzické tak psychické stránce. Ano, může to zahrnovat nastavování hranic, ale také řadu kompromisů, trpělivost a schopnost nechat věci plynout.

Koně chtějí vědět jedinou věc: Když se cítí v nebezpečí, přidáte jim na pocitu strachu nebo jim ho pomůžete vyřešit?
Komentáře

Přidat komentář