Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Narovnání: Proč? Část 3.: Zadní končetiny

Tématu narovnání jsme se věnovali již dvakrát. V první části v souvislosti s pletencem hrudní končetiny a poté v případě kopyta. Nyní tu máme dlouho očekávanou 3. část!

V přírodě, stejně tak jako lidé, koně zatěžují jednu zadní končetinu více nežli druhou, bavíme se tedy o asymetrii rozložení váhy těla na zadních končetinách. Jedna končetina má tendenci vytvářet více pohyb ve směru vzhůru (nazývám ji nosnou končetinou), přičemž druhá končetina vytváří pohyb více ve směru vpřed (posuvná končetina).

V některých případech je velmi těžké si této asymetrie povšimnout, ale jedním z viditelných znaků je výraznější ohnutí v kloubech nosné končetiny, kdežto posuvná končetina je narovnanější. Zkuste si trénovat své oko na videích na YouTube, kde koně předvádějí piafu či pasáž - u koní, kteří nejsou tak symetričtí jak by měli být, je velmi snadné vidět, která končetina je více zatížená a pokrčená. A která končetina vytváří více pohyb ve směru vpřed.

Už slyším, jak se ptáte - ,, Když jsme my všichni přirozeně asymetričtí, proč je potřeba trénovat koně tak, aby dosáhli narovnání?“ To co nechceme dělat, je posilovat tyto asymetrie. Zvláště, když po koních žádáme více, než by dělali ve volné přírodě, např. práci na kruhu či práci ve shromáždění. Je na nás, abychom správně trénovali naše koně – koně musí být co nejvíce oboustranně souměrní, aby si mohli užívat života s dlouhodobým zdravím. Pokud nebudeme koně trénovat adekvátně, jejich těla začnou kompenzovat pohyb jiným způsobem - výsledkem bude posturální nerovnováha, která může potenciálně vést k problémům šlach / vazů nebo artritidy.

 
Další články ze série narovnání:
2019-02-25: Narovnání: Proč? Část 1.: Pletenec hrudní končetiny
2019-04-26: Narovnání: Proč? Část 2.: Kopyta
2019-05-14: Narovnání: Proč? Část 3.: Zadní končetinyKomentáře

Přidat komentář