Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

První krok tréninku vašeho koně

Vertikální rovnováha je extrémně důležitá část tréninku koně. Jde o vůbec první tréninkový krok od chvíle, kdy kůň ví, jak reagovat na ohlávku a vodítko.

Kůň, který nemá vertikální rovnováhu se nemůže uvolnit. Jeho hřbet je křivý, což je mu nepříjemné a díky tomu musí svou hlavu zvednout a natočit do opačné strany, aby tak vybalancoval sám sebe. Takže pokud kůň padá na levou přední nohu, musí svou hlavu „umístit“ směrem doprava nahoru.

Kůň na tomto obrázku je doprava křivý kůň. Padá na své vnitřní (levé) rameno. Aby zůstala v rovnováze musí zvednou svou hlavu nahoru a ven (doprava). Přestože je díky tomu v „rovnováze“, nejedná se o zdravý způsob řešení přirozené křivosti. Její svaly musí v této pozici kompenzovat a její hřbet je křivý.Kůň na tomto obrázku je doprava křivý kůň. Padá na své vnitřní (levé) rameno. Aby zůstala v rovnováze musí zvednou svou hlavu nahoru a ven (doprava). Přestože je díky tomu v „rovnováze“, nejedná se o zdravý způsob řešení přirozené křivosti. Její svaly musí v této pozici kompenzovat a její hřbet je křivý.

Teď už si asi umíte představit, jak se asi cítí kůň, pokud ho jezdec přinutí dát hlavu a krk dolů, ve chvíli, kdy není ve vertikální rovnováze – toto je jedna z hlavních příčin problémů se hřbetem a po čase i kulhání.

Kůň, který je ve vertikální rovnováze si sám řekne o to, kdy je připraven se dostat do pozice dopředu-dolů a ven. Páteř se srovná, takže kůň bude schopen uvolnění a sám o sobě bude chtít snížit krk, protože krk je prodloužení hřbetu. Je-li páteř rovná, krk chce být také rovný. Kůň tak dostane hlavu přímo před své tělo.

Jakmile kůň najde svou vertikální rovnováhu, svaly ramenního pletence budou moci dělat svou práci a zvednou hrudní koš mezi lopatky, což zvedne kohoutek výše. Šlachy předních končetin budou také lépe fungovat při ukládání elastické energie a vytváření lehkého a jemného pružení při kontaktu se zemí. Navíc koně ve vertikální rovnováze (vepředu i vzadu) zlepšují přenášení své váhy mezi předními a zadními končetiny tím, že zkrátí dolní linii (linii břicha). Tohoto není možné docílit, pokud se kohoutek propadá mezi lopatkami.

Na obrázku vlevo vidíte koně v neutrální pozici – tedy v postoji, který si kůň sám zvolil při stání. Na obrázku vpravo vidíte koně, který ukazuje mírně zvednutý kohoutek a zakulacený hřbet.Na obrázku vlevo vidíte koně v neutrální pozici – tedy v postoji, který si kůň sám zvolil při stání. Na obrázku vpravo vidíte koně, který ukazuje mírně zvednutý kohoutek a zakulacený hřbet.

Pokud kůň padá na své levé rameno, levá přední noha dopadá rychleji a tvrději než pravá přední noha. To znamená, že rytmus a takt nemůže být korektní, pokud není kůň ve vertikální rovnováze.

Bez vertikální rovnováhy není kůň schopen laterálního ohnutí (laterální flexe) nebo alespoň ne správného laterálního ohnutí. To znamená, že bez vertikální rovnováhy se v tréninku nemůžeme posunout dál. Vertikální rovnováha je opravdovým základem, na kterém musíme stavět celý trénink, abychom udrželi svého koně zdravého.
Komentáře

Přidat komentář