Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Narovnání: Proč? Část 1.: Pletenec hrudní končetiny

Často hovoříme tom, že náš kůň musí být narovnaný/rovný, ale už tak často neřešíme proč. V této malé třídílné sérii vám přiblížím několik důvodů, proč je základní narovnání důležité pro každého koně.

Funkce pletence hrudní končetiny (thoracic sling) je zajistit závěs hrudního koše mezi předními končetinami a také zajišťuje zvednutí kohoutku při pohybu koně.

Je-li kůň křivý; ať už je to způsobeno asymetrií jezdce, sedla nebo zraněním (obvykle jde asymetrie sedla a jezdce ruku v ruce!), rozklad váhy mezi předními končetinami je nerovnoměrný. Jedna končetina nese více váhy a má také větší vliv na směr pohybu koně než druhá končetina. Pro umožnění tohoto nerovnoměrného pohybu se musí svaly vyvíjet nerovnoměrně, resp. asymetricky - čím bude dominantní noha svalnatější (hlavně oblast lopatky), tím bude druhá končetina plošší (hlavně oblast lopatky) a bude vypadat, že je umístěna výše.

Přeneseno do práce pod sedlem - koně, kteří mají asymetrický pletenec hrudní končetiny obvykle vykazují problémy při práci na kruhu na jednu ruku, padají na dominantní nohu a dochází ke kompenzaci pomocí přílišného ohnutí v krku.

Pro zvrácení těchto důsledků bude muset kůň zlepšit svou vertikální rovnováhu - tedy musí se naučit rozkládat svou váhu mezi obě přední končetiny rovnoměrně.

Více v druhé části.
Další články ze série narovnání:
2019-02-25: Narovnání: Proč? Část 1.: Pletenec hrudní končetiny
2019-04-26: Narovnání: Proč? Část 2.: Kopyta
2019-05-14: Narovnání: Proč? Část 3.: Zadní končetinyKomentáře

Přidat komentář