Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Tahá zadní nohy? Co to znamená? (část druhá)

Tento článek navazuje na první část, pokud jste ji nečetli, prosím učiňte tak než se pustíte do textu níže.

Otázky z první části:

1) V čem je rozdíl? Jak to, že první kůň tahá zadní nohy a dva další koně došlapují pod své tělo?

2) Na posledních dvou obrázcích vidíme, jak malý rozdíl může mít obrovský efekt na biomechaniku koně…. vidíte ho? 

Otázka se omezovala na zadní končetiny, proč první kůň tahá zadní nohy, když ostatní koně ne. Odpověď je samozřejmě taková, že první kůň je ježděn se zkráceným krkem. Kůň je ježděn v rollkuru (LDR = low deep round, resp. NHK = nízko, hluboko, kulatě), takže se takřka dotýká nosem plecí. Krk je tedy velice krátký. Přední končetiny se nemohou pohybovat vpřed, ale došlapují pouze tam, kam dosáhne nos koně (resp. kolmice z něj spuštěná), hřbet je prohnutý, pánev má špatný sklon a kůň tahá zadní nohy za sebou. Jakmile je koni dovoleno natáhnout krk, mohou zadní nohy opět došlapovat pod tělo. Bez natažení krku je toto nemožné. Mají všechny koně na obrázcích 2 až 5 správnou délku krku? Ne, nemají, ale mají dostatečnou délku na to, aby mohli došlapovat za kolmici.

Druhá otázka byla, zda vidíte rozdíl mezi obrázky 4 a 5. Fotografii 4 jsem rozdělila na dvě. Zobrazují koně, který nemá optimální délku krku. Kůň je na kolmici nebo malinko za ní. Pokusila jsem se koně zakulatit a zkrátit právě pro toto foto, ale po více jak roce mého tréninku jsem nechtěla jít dál, než jak vidíte na fotografiích. Vzhledem k tomu, že jsem ji (klisnu) pouze požádala a nenutila jsem ji silou, nepodařilo se mi ji více zarolovat. Nicméně stále můžete vidět, že má vybouleninu v oblasti 2. krčního obratle.

Obr. 1

Obr. 2

Na detailu obrázku 3 a 4 vidíte, že se kůň pohybuje s nosem více ven (směrem dopředu), takže má delší krk. Hrbol v oblasti 2. krčního obratle je výrazně menší. Bohužel fotografie nejsou 100% srovnatelné kvůli trochu jiné perspektivě záběru. Co můžete také vidět je, že klisna má trochu více laterální flexe svého trupu, takže její dolní linie (linie břicha) je trochu kratší. Klisna se více soustředí, má delší krk a nos směřuje ven (resp. dopředu ve směru pohybu). Výsledkem je, že přední noha má větší rozsah pohybu vpřed, díky tomu, že přední nohy se natáhnou jen k úrovni nosu koně. Zadní noha také může došlápnout více pod tělo.

Obr. 3

Obr. 4

Tyto fotografie dokazují, že pokud koni umožníte prodloužit krk jen o pár centimetrů, má tato malá změna okamžitý a značný dopad na celý vzorec pohybu koně.
Komentáře

Přidat komentář