Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Teorie

Co je smyslem "kulatého hřbetu"?

Podíváte-li se zblízka na koňský hřbet, uvidíte zakřivení – něco jako ležaté "S". Nic však není, jak se zdá. Pokud byste měli rentgenové vidění, viděli byste, že obratle jsou v rovné linii. Přestože krční obratle tvoří ležaté "S", těla obratlů tvoří rovnou linii od prvního krčního obratle až po kříž. Linie stoupá a naklání se do různých směrů mezi předníma nohama a pak směrem k  pánvi. Trnové výběžky (část obratle) jsou nejdelší v oblasti kohoutku, což je důvod, proč se zdá, že hřbet koně tvoří tvar písmene "S". Na prvním obrázku můžete vidět linii páteře.

Tím, že naučíte svého koně zakulatit hřbet, zvýšíte jeho schopnost nést sebe i vás (nosnost), čímž snížíte riziko úrazu zad a vzniku kissing spines.

Jakmile se celá horní linie zakulatí, nadzvedne se oblast kohoutku. Předek koně se zvedne a záď naopak sníží. Zadní nohy mají větší rozsah pohybu vpřed, pánev se přitom naklání dopředu,čímž jsou zadní nohy více zatížené a více se ohýbají. Toto vše koni umožňují svaly na jeho zádi a zadních končetinách. Síla svalů a ohnutí v kloubech zadních končetin vytváří větší oporu a snižuje tak zátěž, která je kladena na klouby koně. Více váhy je přeneseno na záď, čímž dojde k uvolnění předku koně. Křížo-kyčelní kloub je také uvolněn, takže kůň nenechává zadní nohy za zádí, ale došlapuje blíže za přední nohy.

Níže můžete vidět rozdílný tvar hřbetu (stejného) koně, který stojí v klidu a následně při korektním tréninku.Pokud hlavu koně "zarámujeme" tahem do falešného vyklenutí, aniž by nejdříve došlo k vyklenutí hřbetu a bez ujištění, že kůň zdvihl kohoutek, úhly které svírají obratle na konci krční páteře (C6, C7) a také druhý a třetí krční obratel (C2, C3) budou příliš ostré. Toto způsobuje nadměrný tlak v mnoha oblastech těla koně a tím pádem vzniká diskomfort, bolest a zvyšuje se riziko zranění.  

Ježděním dopředu, dolů a ven (tzv. FDO – Forward, Down, Out) vytváříme prostor v oblasti koňského hrudníku, umožňujeme tím koni volně dýchat. Kůň se pohybuje v sebenesení a rovnováze. Tímto dochází k podpoře jeho sebevědomí a umožňuje mu to cítit hrdost. Proudění krve do svalů zůstává bez narušení, takže se kůň pomaleji unavuje.  Toto jsou důvody, proč je ježdění v pozici FDO pro koně příjemné, ale zároveň dochází k tréninku správného postoje a pohybových vzorců koně.

Tento příspěvek je úryvek z mé knihy (autorkou je Dr. Karin Leibbrandt): Compassionate Training for Today s Sport Horse. Kniha je k dostání na: ZDE
Komentáře

Přidat komentář