Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Práce ze země

Práce ze země

Práce ze země je velmi důležitou součástí straightness trainingu.

Je-li mladý kůň připraven na svůj život s lidmi skrze svůj základní výcvik pro tříletky, můžete začít s prací ze země. Stejně tak je toto vhodné pro starší, ale syrové koně nebo ztuhlé koňské seniory. Práce ze země je dobrý startovací bod pro straightness training.

Pomocí cviků prováděných ze země se kůň naučí reagovat na pomůcky/pobídky. Tím připravujeme koně na lonžování, práci na ruce a ježdění. Pro práci ze země používáme obnosek a lonž nebo vodítko.

Lonž/vodítko je připevněno ke středovému kroužku obnosku. Tímto způsobem je snadné řídit mladého koně aniž bychom ubližovali, či rušili koňskou hubu.

 Toto video ukazuje rychlý přehled základních i pokročilých cvičení:

 


Základní cviky

Práce ze země se sestává z těchto cviků/cvičení:Vedení

Kůň potřebuje následovat svého vůdce. Jděte před svým koněm, zlehka ze strany (tak abyste na něj viděli). Kůň vás následuje na základě respektu a důvěry. Pokud se kůň zastaví nebo vás předejde, měli byste okamžitě změnit směr. Tlačí-li na vás váš kůň a vstupuje do vašeho prostoru, můžete vytvořit prostor pomocí konce vodítka/lonže, které rozhoupete ze strany na stranu – simuluje pohyb ocasu.


Zastavení

 Když zastavíte, kůň by měl udělat stejný pohyb a zastavit také. Výsledně byste měli být schopni koně zastavit, aniž byste k němu byli otočeni zády. Pokud vás kůň okamžitě nezastaví, je doporučeno zastavovat koně, když jste k němu otočeni čelem a udržujete si rozestup 2-3 metry. Případně se udělejte většími – pokud je to nezbytně nutné zvedněte ruce.


Ustupování

Vytvořte velmi jemný tlak na koňský nos a plece a požádejte ho o ustoupení. Pokud kůň ustoupí, okamžitě povolte tlak a odměňte/pochvalte koně. Cílem je vytvořit tlak, aniž byste se koně dotýkali, tak aby byl schopen ustupovat pouze vaší energii. Toto cvičení je dobré pro ustanovení hierarchie: koně postavení níže v hierarchii ustupují koním postaveným výše.


Dopředu a dolů

V přírodě je vysoká pozice hlavy a krku spojována s mentálním rozrušením, zatímco pozice dolů a dopředu je viditelná u uvolněných koní. V této pozici (s hlavou dole) není kůň schopen produkovat adrenalin. Požádejte koně, aby ustoupil lehkému tlaku mezi ušima. Pokud kůň sníží hlavu okamžitě odeberte tlak a odměňte/pochvalte koně.


Stelling

Stelling je holandské slovo, které se používá pro ohýbání hlavy zprava doleva ve smyslu pohybu páteře. Spodní čelist koně by se měla pohybovat pod rozšířením prvního páteřního/krčního obratle (atlas). Správně prováděný stelling vytváří větší prostor za spodní čelistí.

Můžete koně žádat o stelling po kouscích, zatímco kůň stojí. Pokud kůň stelling příjme a uvolní se, i vy uvolníte tlak. Můžete také vidět, že stelling pokračuje i zbytkem krku a pracuje s ohnutím páteře – vnitřní kyčel jde vpřed.


Ohýbání

Každý kůň je od přírody ohebnější na jednu stranu, a to z toho důvodu, že svaly jsou nestejně dlouhé. Aby se kůň rozvíjel symetricky, měli byste jej požádat o kruhy jak na pravou, tak levou ruku/stranu. Požádáte koně o stelling, což prodlouží svaly na vnější straně a uvolní svaly na straně vnitřní. Ve stejnou chvíli, požádáte koně o snížení hlavy, aby uvolnil zádové svaly a zatnul svaly břišní.


Podšlapování

Kvůli koňské přirozené asymetrii koně preferují používání jedné zadní nohy k odrážení se vpřed a druhé k nesení váhy. Jakmile je kůň schopen se ohýbat stejně na obě strany, začne používat vnitřní zadní nohu k nesení váhy. Tímto způsobem si obě zadní nohy vyvinou podobnou „nosnou“ kapacitu. Takto se kůň učí podšlapovat pod své těžiště, toto je důležité hlavně pro nesení váhy jezdce.

Kůň se tedy naučil, jak jít s tendencí dolů a dopředu, ohýbat se na obě strany a podšlapovat pod své těžiště. Teď může začít práce na lonži.


Nebo můžete koně naučit některý z pokročilejších cviků:

Pokročilá práce ze země:

Pokročilá práce ze země se sestává z těchto cviků (zde budou přibývat odkazy):

  • Dovnitř plec
  • Dovnitř záď
  • Záď ke stěně/ záď ven (renvers)
  • Překroky
  • Pirueta
  • Piafa
  • Leváda
  • Terre a terre

Koně můžete naučit všechny laterální pohyby při práci ze země s obnoskem a lonží/vodítkem.

Cílem práce ze země je připravit koně na bezproblémové ježdění, zlepšení rovnováhy, ohebnosti, koordinace a síly.


Dovnitř plec a dovnitř záď:

 

 


Překroky v kroku a klusu:

 


Shromáždění v klusu a shromážděné otočení při ven-zádi (renvers):

 

 


Pirueta v kroku a cvalu:

 
Komentáře

Přidat komentář